Słonecznik, Ostróda County

큐트가이 0 651 01.23 16:45
Not to be confused with Słonecznik, Szczytno County. Słonecznik Village Słonecznik Coordinates: 53°51′N 19°53′E / 53.850°N 19.883°E / 53.850; 19.883 Country Poland Voivodeship Warmian-Masurian County Ostróda Gmina Morąg Population (approx.) 1,000 Słonecznik [swɔˈnɛt͡ʂnik] (German Sonnenborn) is a village in the administrative district of Gmina Morąg, within Ostróda County, Warmian-Masurian Voivodeship, in northern Poland.[1] It lies approximately 9 kilometres (6 mi) south-west of Morąg, 18 km (11 mi) north of Ostróda, and 42 km (26 mi) west of the regional capital Olsztyn. The village has an approximate population of 1,000. References[edit] ^ "Central Statistical Office (GUS) - TERYT (National Register of Territorial Land Apportionment Journal)" (in Polish). 2008-06-01.  v t e Gmina Morąg Town and seat Morąg Villages Anin Antoniewo Bartężek Białka Bogaczewo Borzymowo Bożęcin Bramka Chojnik Dobrocinek Dury Dworek Gubity Gulbity Jędrychówko Jurecki Młyn Jurki Kadzianka Kamionka Kępa Kalnicka Kretowiny Królewo Kruszewnia Kudypy Łączno Lubin Lusajny Małe Maliniak Markowo Morzewko Niebrzydowo Małe Niebrzydowo Wielkie Nowy Dwór Obuchowo Piłąg Plebania Wólka Prętki Prośno Raj Rogowo Rolnowo Ruś Silin Słonecznik Stabuniki Strużyna Szczuplinki Szymanowo Tątławki Wenecja Wilnowo Wola Kudypska Worytki Woryty Morąskie Żabi Róg Zawroty Zbożne Złotna Zwierzyniec Coordinates: 53°51′N 19°53′E / 53.850°N 19.883°E / 53.850; 19.883 This Ostróda County location article is a stub. You can help Wikipedia by expanding it. v t e 입싸

Comments